Az exponenciális növekedés vége: A koronavírus terjedésének csökkenése
TANULMÁNY
Az alábbiakban bemutatjuk Isaac Ben-Israel professzor tanulmányát, amelyet először 2020. április 16-án tettek közzé.
Fontos megjegyezni, hogy ez a mintázat, főleg a kezdeti rohamos növekedés és az új napi betegek számának ezt követő csökkenése, továbbra is megosztott azok között az országokban, amelyek jelentősen eltérő módon reagáltak.
Ezt mutatják a következő grafikonok, amelyek szemléltetik
Olaszország, egy teljes zárolást elrendelő ország, valamint Svédország helyzetét, amelynek engedékeny politikája nem hajtott végre semmilyen zárlatot:
A fent említett információkkal most visszatérhetünk az eredeti kérdéshez: A koronavírus tovább terjedt-e exponenciálisan?
Alapos megfontolással a válasz egyszerűen nemleges. A vírus terjedése exponenciális sebességgel kezdődik, azonban továbbra is mérséklődik, és a kitörése óta eltelt körülbelül 8 hét elteltével elhalványul.
Elemzés
Az adatok alapján feltétlenül ki kell fejteni, hogy mi okozta az új fertőzések számának csökkenését.
Egyesek azt állíthatják, hogy a további betegek számának mindennapos csökkenése a kormány és az egészségügyi hatóságok által bevezetett szoros zárolás következménye. A világ különböző országainak adatainak vizsgálata súlyos kérdőjelet vet a fenti állításra.
Kiderült, hogy hasonló mintázat – a fertőzések gyors növekedése, amely a hatodik héten éri el a csúcsot, és csökken a nyolcadik héttől – minden olyan országban jellemző, ahol a betegséget felfedezték, függetlenül a válaszpolitikájuktól: egyesek súlyos és súlyos azonnali lezárás, amely nemcsak a „társadalmi elhatárolódást” és a tolongás betiltását tartalmazta, hanem
a gazdaság bezárását is (mint Izrael); némelyek „figyelmen kívül hagyták” a fertőzést, és szinte normális életet folytattak (például Tajvan, Korea vagy Svédország), és mások eleinte engedékeny politikát folytattak, de hamarosan teljes zárlattá váltak (például Olaszország vagy New York állam). Mindazonáltal az adatok
hasonló időállandókat mutatnak ezekben az országokban a betegség kezdeti gyors növekedése és hanyatlása tekintetében.
Például számításaink azt mutatják, hogy a napi új fertőzések mintázata a fertőzések felhalmozódott számának százalékában (heti átlagolással) minden világszerte jellemző. Jellemzően a felár első szakaszában ez a százalék körülbelül 30% volt, 6 hét után 10% alá csökkent, és egy héttel később végül 5% alatti szintet ért el.
(Szeretném kifejezni hálámat Zvi Ziegler professzornak, a Techniontól, aki elküldte számításait és elemzéseit a heti átlagos fertőzési arányról Izraelben és mág húsz országban.)
Ezt a jelenséget szemlélteti a következő táblázat a kiválasztott országok számára:
Természetesen a teljes lezárás csökkenti a vírus terjedését. Amint azonban a fenti adatok azt mutatják, nyilvánvalóan hasonló csökkenés tapasztalható a fertőzés arányában még azokban az országokban is, amelyek nem hajtották végre a teljes leállítást. További kutatásokat kell végezni annak érdekében, hogy megértsük a megfigyelés mögöttes okát.
Következtetés
A súlyos zárolás negatív következményekkel jár. Azonnali eredménye a munkanélküliség szintjének növekedése és a GDP csökkenése (Izraelben a becslések szerint a lezárás minden hónapja 8% -kal csökkenti a GDP-t). Ez végül a szegénység növekedéséhez és
más betegségek okozta emberi életvesztéshez vezet.
Tekintettel arra, hogy a bizonyítékok azt mutatják, hogy a Corona-betegség teljes lezárás nélkül is csökken, ajánlatos a jelenlegi politika megfordítása és a lezárás megszüntetése. Ugyanakkor ajánlatos folytatni az alacsony költségű intézkedéseket, például maszkok viselését, a meghatározott populációk számára történő tesztelés kiterjesztését és a tömeges összejövetelek betiltását.
Forrás: https://www.timesofisrael.com/the-end-of-exponential-growth-the-decline-in-the-spread-of-coronavirus/