KÖZÖS NYILATKOZAT A VAKCINÁKRÓL ÉS A TUDATVÉDELEMRŐL
Philadelphia, PA – 2021. március 2. – Több mint egy év telt el a COVID-19 első diagnózisa óta az Egyesült Államokban. A világjárvány következményei miatt társadalmunk olyan szintű korlátozásokat tapasztalt a személyi szabadság terén, amelyet még soha nem ismertünk. A társadalmi interakciókat és a munkakörnyezetet megváltoztatta a társadalmi távolságtartás, az álarcok, a kórházi és idősek otthona látogatási korlátozásai és az otthoni munkavégzés. Közösségeink és a nemzet mozgásszabadságát korlátozták „otthon maradás” és tömeges utazási korlátozások. Az oltóanyagok elérhetősége reményt ad, de sok kérdést is felvet. Társadalmunknak foglalkoznia kell az oltások méltányos elosztásának és az oltóanyag-felhasználásra vonatkozó kényszerítő mandátumok fontossági sorrendjének kiemelésével
A kormányzati szervek és más szervezetek felelősek az oltások hatékony és igazságos elosztásának stratégiáinak kidolgozásáért.
A legfontosabb prioritás a legnagyobb orvosi kockázatnak kitett személyek és a betegek ellátásában közvetlenül részt vevők oltása. Miután ez megvalósult, a terjesztés azokra irányulhat, akiknél kisebb a súlyos betegség kockázata. Figyelmet kell fordítani az oltások rendelkezésre bocsátására a kisebb, független kórházak és klinikák számára is, amelyek kiszolgáltatott és vidéki területeken szolgálnak, ahol az eddigi oltások kevésbé állnak rendelkezésre .
Az irányító hatóságoknak tiszteletben kell tartaniuk az egyén jogát egy oltás elfogadására vagy elutasítására.
Az oltás elfogadására nincs igazolható erkölcsi kötelezettség. Ha oltást fejlesztettek ki, teszteltek vagy állítottak elő olyan technológiával, amelyet az egyén erkölcsileg elfogadhatatlannak tart, például abortuszból származó magzati sejtvonalak használatával, akkor az oltás elutasítása erkölcsileg elfogadható. Az egyén oltásra vonatkozó döntése az orvosi kockázatok személyes megítélésétől is függ, ezt a választást tiszteletben kell tartani. A be nem oltás elhatározását el kell kötelezni a betegség előterjedésének csökkentése érdekében szükséges óvintézkedések megtételére vonatkozó kötelezettségvállalással.
Végül az első módosítás jogainak védelme elengedhetetlen.
Alapvető fontosságú az egyéni lelkiismereti jog megőrzése. A kényszerű oltás helyrehozhatatlanul sértené az alkotmányos jogokat és a beteg-orvos kapcsolatot. A lelkiismeret olyan egyéni meggyőződés, amelyet számos tényező befolyásol, például a hit, a kultúra, a család és az ész. Minden egyén lelkiismeretes döntést hoz bármely adott helyzetben. A lelkiismereti jogok tiszteletben tartása mindig elsődleges fontosságú.
A Covid-19 járvány több mint egy éve kihívást jelent nemzetünk számára. Új kihívások elé tárta a betegség kezelését, valamint az egyéni szabadságjogokat fenyegető veszélyeket. Noha a logisztikai kihívások önmagukban jelentősek, nem szabad figyelmen kívül hagyni az oltások gyártásával, forgalmazásával és beadásával kapcsolatos etikai aggályokat. Noha a járvány továbbra is jelentős közegészségügyi válság, az amerikai polgárok egyéni jogai szintén továbbra is kiemelkedő jelentőségűek. Az „élet, a szabadság és a boldogságra való törekvés” garanciája magában foglalja az egyéni egészségügyi döntések meghozatalának jogát, figyelembe véve a közjóért való felelősségünket.